• Čeština
  • English
  • Español
Profesionální průvodce
Marek Aschermann, DiS.
/Profesionálním průvodcem od roku 1999/

Santiago de Chile

Santiago de Chile je hlavní město státu Chile. Leží ve střední části země na úpatí And 90 km od pobřežíTichého oceánu. I s aglomerací má přes 5 miliónů obyvatel (32 % veškerého obyvatelstva Chile).

rozloha: 641 km²
nadmořská výška: 520 m n. m.
počet obyvatel: 5,5 mil.
poloha: na řece Mapocho při úpatí And ve středním Chile
památky: kostel a klášter San Francisco, který je dnes muzeem koloniálního umění, Plaza de Armas s katedrálou, kostely San Agustin, La Merced, San Domingo, paláce del Corregior a casa Colorado
průmysl: textilní, kožedělný, papírenský, sklářský, chemický, strojírenský, potravinářský

Historie města Santiago je nejstarší město Chile, které je evropského původu. Dne 12. února 1541 jej založil španělskýconquistador Pedro de Valdivia. Zpočátku pevnost, vybudovaná na místě města, bránila obsazená a dobytá území, později se stala sídlem guvernéra a střediskem kultury a vzdělání pro zdejší oblast. V 17. a 18. století město poničilo několik zemětřesení, navíc město napadaly nájezdy Araukánců, indiánských kmenů, které zde před kolonizací žily. V roce 1778 se město stalo metropolí, v roce 1810 se stalo hlavním centrem bojů za nezávislost Chile. O deset let později do města vstoupila armáda vedená Bernardem O'Higginsem a José de San Martínem. Díky tomu Santiago povýšilo téhož roku na hlavní město Republiky Chile. Památky V Santiagu je velkým problémem odlišit staré město od nových čtvrtí. Jedním z nejzajímavějších míst je návrší Santa Lucía. Na úpatí tohoto opevněného kopce stojí Neptunova fontána a galerie indiánského umění. Pamětní desku zde má i Charles Darwin a mozaiku chilská básnířka Gabriela Mistralová, která v roce 1951získala Nobelovu cenu za literaturu. Čtvrť Bellavista je typická svými romantickými zákoutími a klidnými uličkami. Zde chilský básník Pablo Neruda(nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1971) postavil své milované ženě dům, ve kterém dnes sídlí jeho muzeum. Z koloniálních dob se mnoho staveb nezachovalo – velká část z nich byla zničena při četných zemětřeseních.[1] Klima Santiago de Chile leží na 33 ° jižní šířky. V zimě (od června do srpna) je zde chladné a deštivé počasí – teploty v noci bývají kolem 3 °C, výjimkou nejsou ani několikastupňové mrazy. Díky inverzím bývá kvalita vzduchučasto horší.[1] Léta jsou zde suchá, v lednu a únoru obvykle téměř neprší. Teploty stoupají až ke 35 ᵒC.[2] Roční úhrn srážek činí 312 mm.

Zdroj:http://cs.wikipedia.org/wiki/Santiago_de_Chile