• Čeština
  • English
  • Español
Profesionální průvodce
Marek Aschermann, DiS.
/Profesionálním průvodcem od roku 1999/

Paraquay

Paraguay je vnitrozemský jihoamerický stát hraničící s Argentinou, Brazílií a Bolívií. Povrch země je tvořen nížinami podél řek Paraná a Paraguay. Na východě zasahují části Brazilské vysočiny

, které se táhnou do výšky kolem 700 metrů. Na severu země se rozprostírají rozlehlé savany a na východě subtropické lesy, které obývají nejrůznější druhy divoké zvěře.

Hlavní město: Asunción
Počet obyvatel: 5,9 mil.
Rozloha: 406 752 km2 
Měna: guaraní (PYG) = 100 centimů
Úřední jazyk: španělština

Obyvatelstvo

Převážnou většinu obyvatelstva tvoří míšenci indiánů s potomky španělských přistěhovalců. Pouze 5% populace tvoří původní obyvatelstvo Guaraní. Jsou zde početné menšiny Němců, Italů, Brazilců a Argentinců. Až 98% obyvatel vyznává katolickou víru, zbytek jsou protestanti.

Ekonomika
Důležitou součástí národního hospodářství je zemědělství. Pěstuje se zde především kukuřice, sója a bavlna. Lidé se věnují také chovu dobytka. Mezi důležité přírodní zdroje patří stavební dřevo, železná ruda, mangan a vápenec. Kvůli dřevařskému průmyslu se ročně v zemi vykácí 6000 km2 lesa. Hlavním průmyslovým odvětvím je produkce cukru, cementu a dřeva a textilní průmysl. Pro export slouží olejniny, bavlna a výrobky z ryb.

Dějiny a kultura
První osídlení území dnešní Paraguaye je datováno někdy do období 8000 let před n.l. Španělská kolonizace začala na počátku 16. století. Paraguay byla na přelomu 19. a 20. století účastníkem četných válek s Brazílií a Bolívií i Argentinou, které vyvolával paraguayský prezident Francisco Solano Lopez. Země však byla značně poničena a musela se vyrovnávat s následky války. Kvůli prohře musela také podstoupit Argentině a Brazílii část svého území. Nějakou dobu zemi vojensky vládl generál Stroessner. V roce 1989 se konaly první demokratické volby.